WorkSheetsDirect

Welcome to WorkSheetsDirect

Welcome to Worksheetsdirect. I hope you will find HISET, TASC and GED help so that you can pass the GED Math test. This is also a great site to help learn basic and intermediate math skills. Explore the site and download free printable GED math worksheets as well as view easy math videos. I have also put together a course on Learning Fractions. If you like the site and find it useful, share it with your friends and colleagues, or simply give a G+. I have been told it is a useful tutoring resource for students of any age.

Having a basic and many times deeper understanding of math is essential. Math is something we use every day and like it or not…. everyone needs to have an understanding of basic algebra, basic geometry, fractions, decimals, and percents. It is also essential to know your basic math facts. Finding resources can sometimes be a challenge, especially if you homeschool or you are providing GED math help.

Featured Blog (Daily GED Math):  View math word problems, Spanish and English, post on a daily basis.

If you are having difficulty downloading, check to see if you have scrolled down the page far enough to view the worksheet links.  Still having difficulty… send a message through Worksheetsdirect Facebook.

WorkSheetsDirect currently offers FREE downloads of our videos, worksheets, flashcards an online quizzes  to our Registered Members.  These resources are perfect for anyone who needs GED math help or HISET and TASC math and  anyone who is homeschooling their children.  Also a great resource for for anyone needing general GED help.

GED® is a registered trademark of the American Council on Education (ACE) and administered exclusively by GED Testing Service LLC under license. This material [or content] is not endorsed or approved by ACE or GED Testing Service.

Worksheetsdirect.com believes in “back to the basics”.  Thus, our videos are produced in a simple fashion using only a pen, notepad, and video creator.  We hope they are useful to you.

Download worksheets and other resources for GED, HISET, TASC, and Homeschooling students, parents, or teachers.

New Learning Content is added regularly. Stop Back Often!

 

 

How Much Will It Cost To Fix Driveway

It is important that GED math students know how to determine cost using the cost formula c=nr.

Cost formula

total cost = (number of units ) x (price per unit)

It is also important to be able to use this formula to determine the number of units or the price per unit.

total cost / number of units = price per unit

total cost / price per unit = number of units

Because this formula can be used in a variety of ways, it is important that when you solve a GED math problem you read the problem carefully and substitute the values back into the formula.  Also be aware that if there is extra important information, you include that as well.

What better way to practice this formula than to show students a real life application.  Not everyone will need to fix their driveway, but it may apply to many students… especially those in rural areas were gravel driveways are popular.

fixing driveway image

fixing driveway

This problem will give students an opportunity to explore this cost formula as well as algebraically set this problem to be solved.

One could also explore the cost per gallon of gas, cost of a single egg in a dozen, or cost comparison when looking at meat at a grocery deli.

Whatever you choose, your students will benefit not just for the test… but for days months years to come.

Veggie Bags Versus Chips.. Which is Healthier

I was recently told to “keep those veggie bags coming…. I love them…. and it is much healthier than a bag of chips.” So, I keep making them and keep stocking the refrigerator to keep my family happier, and would much rather have them grab a bag of veggies than a bag of potato chips.

healthy vegetable bags

healthy vegetable bags

As I thought about it, I realized that this would be a great real-life math problem. Especially for GED students learning about math. What a great example to discuss comparison and percent using critical thinking skills.

Let’s explore this situation and see what the results are.  Is this something you would try in your classroom?

When I researched the calorie and nutritional value of raw carrots, I learned that 1 cup of carrots is about 50 calories.  Besides being low in calories, it is HIGH in nutrients.  For a complete list, check out whfoods. I was especially surprised that 1 cup contains 113 % of our needed vitamin A. And let’s not forget the fiber, 3.1 grams per cup.

vegtables

Farmer's Market

When I researched raw cucumbers, I learned that 1 cup of raw cut up cucumbers has only 16 calories as well as .83 gram of fiber per cup  and a lot of nutrients, the highest being 19% of vitamin K.   For a compete list, check out whfoods.

If you like to dip your veggies in Ranch dressing (like we do), you will need to add 70 calories per tablespoon.  Delicious… but not very nutritious.

For each veggie bag, I figured there was about 1/2 cup carrots and 2/3 cup cucumbers as well as a container with 2 tablespoons Ranch dressing.  So that would be carrots (25 calories), cucumbers (about 5 calories), and Ranch dressing (140 calories) for a total of 175 calories packed with a good amount of nutrients.

Potato chips on the other hand have a 150 calories for 15 chips.  Who eats 15 chips?  Not me.  you may as well double the amount.  That would be 300 calories with a whopping 32% daily fat and only 10% fiber (1 gram). I was surprised that the chips I chose contained 20% vitamin C (10% per serving)

*A veggie bag at 175 calories versus a bag with chips (two servings because who just eats one) at 300 calories. If the dressing is left out, the veggie bag would only be 30 calories!!

*Carrots are HIGH in nutrients and fiber.

What math problems might one do with this information?

*Difference in calories

*Order carrots, cucumbers, and chips based on fiber, fat, calories, etc.

*Change fractions to decimals

*Percentage of difference

*Check out links and look at nutrients and the difference in foods

*What if a different salad dressing were used?  How much of a difference would that make?

 

 

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...